Süt Dişleri

İlki yaklaşık 6 aylık çocukta ağızda görülmeye başlayan ve tamamının sürmesi 3 yaşını bulanan bebeklik dişlerine süt dişleri denilmektedir.

Süt dişlerinde de kalıcı dişlerde olduğu gibi kesici dişler, köpek dişleri ve azı dişler bulunmaktadır. Dişlerin sürme sıraları ve zamanları ile ilgili ortalama süreler bulunmakla birlikte 6 aylık erken veya geç sürme durumları normal kabul edilebilmektedir. Ancak, normal gelişim gösteren bebeklerde dişlerin ilk sürmesi 15-18 aya kadar uzayabilir . Dişler bu aya kadar sürmedi ise bir çocuk diş hekimine gitmeniz uygun olacaktır.

Alt ve üst çenelerde 10’ar tane olmak üzere toplam 20 adet süt dişi bulunmaktadır.

Çocuklar İlk Kez Ne Zaman Diş Hekimi Muayenesine Götürülmelidir?

İlk dişleri sürdükten sonra yani 6-12 aylık bebek diş hekimine ağız ve çevre dokuların muayenesi için götürülmelidir.

Erken muayene ve zamanında uygulanacak koruyucu tedaviler ile bebeğin şu anki ve gelecekteki ağız sağlığı olumlu yönde etkilenir.

Süt Dişleri

Süt dişleri değişmesi beklenen dişler olmakla birlikte tamamının daimi dişler ile yer değiştirmesi 10-12 yaşlara kadar sürmektedir. Bu nedenle tüm bu çocukluk süreci boyunca sağlıklı dişlere sahip olmak çocukların beslenmesi, gelişimi ve yaşam kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Dişlerindeki ağrılar sebebi ile beslenmesini gerçekleştiremeyen çocukların büyüme ve gelişimlerinde sorunlar gözlenir.

Çekilmiş süt dişleri de beslenmede güçlüklere ve besin seçme sorunlarına neden olmaktadır.

Ayrıca çenelerin ideal şekilde gelişimi için de süt dişlerinin düşme zamanlarına kadar ağızda bulunmaları gerekmektedir.

Dişlerin konuşmaya olan katkıları da unutulmaması gereken bir gerçektir.

Ağrılı dişler hangi yaşta olursa olsun kişinin hayat kalitesini büyük oranda düşürmektedir.

Aşırı çürüklü bir ağıza sahip çocuğun duyduğu estetik rahatsızlık arkadaş ortamında özgüven eksikliklerine neden olur.

Ayrıca süt dişleri altından gelecek olan daimi dişler için yer tutucu görevi görmektedir. Erken kaybedilen süt dişlerine komşu dişler boşluğa doğru kayarak ardından gelecek daimi dişe ait yeri doldurmakta, bu durum da dişin çapraşıklıklarla ve geç sürmesine neden olmaktadır.

Whatsapp
Merhaba
Buradan randevu alabilirsiniz.